تاریخ ارسال : ۳۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت : ۵:۲۷ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly, PDF & Email

برگزاری جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری

جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان با حضور آقای میرصادقی فرماندار راور ، آقای لطیفی مدیر عامل صندوق مهر کارآفرینی امید ، آقای خواجه زاده مدیر اشتغال و توسعه کارآفرینی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان و آقای انجم شعاع مدیر اجرایی خوشه فرش دستباف کرمان و راور در محل فرمانداری راور برگزار شد .

 
در این جلسه آقای میرصادقی فرماندار راور گفت اعتبارات و بودجه هایی که در راستای اشتغال و سرمایه گذاری تعریف شده اند باعث رونق کار و ایجاد اشتغال و کارآفرینی در شهرستان خواهد شد و در همین مسیر هم چندین طرح از سوی کارآفرینان تعریف و در حال اجرا می باشد و از سوی دیگر هم استاندار محترم کرمان هم نگاه ویژه ای به سمت شهرستان راور دارند و اصل بحث و موضوع هم راه اندازی اشتغال صنایع کوچک می باشد تا به مراحل بعدی برسد .

وی در زمینه اشتغال و بکارگیری در صنعت فرش دستباف گفت فرصت مناسبی برای شهرستان ایجاد شده است و اولین کارگاه فرش عتبات با ۴۰ دار قالی و اشتغال ۱۱۰ نفر افتتاح و در حال کار می باشد و کارگاه دوم با ۶۰ دار قالی و اشتغال ۱۵۰ نفر آماده افتتاح می باشد و بافت فرش عتبات در شهرستان این آمادگی را دارد تا ۲۰۰ دار قالی را راه اندازی کند . ایشان همچنین به عدم اجرای بعضی از طرح های تولیدی در راور اشاره کرد و گفت به علت عدم پرداخت وام تعدادی از طرح ها اجرا نشده اند که امیدواریم بعد از اجرای برجام گشایش در سرمایه گذاری هم شود .

در این جلسه آقای لطیفی مدیر صندوق کارآفرینی امید استان کرمان گفت با توجه به شرایط اقتصادی کشور و تامین مالی برای اشتغال خرد و کوچک و همچنین نرخ بالای بی کاری در کشور ما ، صندوق در سال گذشته با تغییر رویکرد کار و سازمانی جهت حمایت از کسب و کار ، جلب مشارکت های مردمی و توسعه مشارکت خیرین در سرمایه گذاری از سیاست های کلی و از اهداف مهم این صندوق می باشد .

وی گفت اعتبارات صندوق قریب به ۸۰ درصد پرداخت شده و در سال جاری هم ۴۰ درصد از اعتبارات به بحث خوداشتغالی اختصاص یافته است و همچنین از اختصاص اعتبار ۱۵۰ سهمیه در استان به جهت سیستم حمل و نقل روستایی با بازپرداخت ۶ ساله خبر داد .

آقای لطیفی گفت اعتبارات شهرستان راور دز سال جاری بالغ بر ۹۹۵ میلیون تومان می باشد که از این مقدار ۴۰۰ میلیون تومان پرداخت شده و ۳۶ میلیون تومان در دست اقدام داریم .

وی افزود ۸۲ فقره سهمیه وام ازدواج سهمیه شهرستان بطور کامل جذب شده ست و تعداد ۲۰ سهمیه هم اضافه شده است .

لطیفی در ادامه گفت اعطای تسهیلات به بافندگانی که منجر به توسعه اشتغال نمی شوند واگذار نمی شود و این موضوع باید در اتاق بازرگانی مطرح شود تا سند راهبردی تهیه شده تا تسهیلات هدفمند در این راستا پرداخت شود .

در ادامه این جلسه آقای خواجه زاده مدیر اشتغال و توسعه کارآفرینی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان گفت مبحث اشتغال یک سیاست است نه یک سیستم و به تنهایی هم نمی توان آن را انجام داد و با هم دلی و هم افزایی و همکاری می توان آن را ایجاد کرد .

وی در ادامه افزود مشکل جامعه امروزی ما در شهرهای کوچک پایین بودن جمعیت و عدم دسترسی افراد به آموزه های علمی و دانش روز می باشد و فقر و عدم توانمندی مشکل عمده آنان است ولی در شهرهای بزرگ افزایش جمعیت و افزایش نیروی کاری و آگاه و نبود شغل مناسب از چالش های اشتغال می باشد و وظیفه ما در قابل افراد جامعه حمایت و راهنمایی کارآفرینان می باشد که باید آنان را سامان دهی و سازمان دهی کینم و اشتغال آنان را شناسنامه دار کنیم تا بقا و ماندگاری مشاغل کوچک آنان را فراهم کنیم و نظارت و حمایت ما باعث بقای اشتغال کوچک آنان شده و کم کم آنها را به سمت و سوی صنعتی و مدرن شدن هدایت کنیم .

خواجه زاده در ادامه از کیفیت صنعت فرش شهرستان مطالبی بیان کرده و همچنین در ادامه از برنامه ریزی بهتر جهت کاشت زعفران و نحوه بسته بندی و همچنین از بازار یابی آن مطالبی را ارائه نمود .

در پایان ضمن بررسی طرح های کارآفرینان و مشکلات صنعت فرش دستباف شهرستان ، با حضور مدیر کل صندوق کارآفرینی امید و کارشناسان اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان از کارگاه شماره یک تولیدی فرش عتبات عالیات شهرستان بازدید شد .

مطالب مرتبط

دیدگاه شما