تاریخ ارسال : ۲۹ اسفند ۱۳۹۴ ساعت : ۹:۳۸ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly, PDF & Email

برگزاری جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان

جلسه شورای حفاظت از منابع آب با موضوع مصرف بهینه از آب های کشاورزی و زمان خاموشی چاه تلمبه های کشاورزی به ریاست آقای میرصادقی فرماندار راور برگزار شد .

 

این جلسه با حضور فرماندار ، امام جمعه ، اعضای شورای حفاظت از منابع آب و جمعی از مالکان و نمایندگان چاه تلمبه های کشاورزی در محل فرمانداری برگزار شد .

در این جلسه حجت الاسلام تویسرکانی گفت همه ما مسلمانان معتقد به اسلام و پایبند به احکام اسلامی هستیم و نعمت های فراوانی در اختیار ماست و باید شاکر نعمت خداوند باشیم و هیچ قدرت و مجمعی قادر به شمارش نعمت ها نیست و در برابر این همه نعمت همه تکلیف داریم و باید شکر خدا را بجا بیاوریم و در مصرف آب کشاورزی و آب شرب نهایت صرفه جویی را داشته باشیم که وظیفه تک تک ماست .

آقای میرصادقی در این جلسه گفت شورای حفاظت از منابع آب های زیر زمینی برنامه هایی برای اجرا دارد که یکی از آنها توجیه کشاورزان برای صرفه جویی در مصرف آب و هشدار جدی و زنگ خطر به علت کمبود آن و ترغیب آنان به جایگزینی آبیاری نوین و همچنین برنامه ریزی جهت خاموشی چاه تلمبه های کشاورزی است تا برداشت آب از زمین به تعویق بیفتد و خوشبختانه در این راستا شهرستان راور در استان پیش قدم بوده و می توان گفت شهرستان راور به عنوان نمونه در استان اقدام به این طرح کرده است .

میرصادقی افزود بحث مصرف آب را باید جدی بگیریم و شورای حفاظت از منابع آب هم به همین منظور تشکیل و در سطح استان و با دستور شخص استاندار محترم طرح همیاران آب مطرح و در حال اجراست و این طرح در حال ملی شدن است تا در سطح کشور اجرا شود .

فرماندار راور گفت با این شرایط آب در شهرستان آینده با مشکل آب مواجه خواهیم بود و احتمال کمیاب شدن آب وجود دارد و توجه به این امر الزامی است تا نسل آینده هم بتواند تامین باشد و افزود با خاموش کردن چاه تلمبه های آب کشاورزی در سال گذشته ۳/۹ میلیون متر مکعب در سال گذشته صرفه جویی شد .

وی در ادامه افزود بیش از ۹۵ درصد از آب شهرستان در بخش کشاورزی استفاده می شود و فقط ۵ درصد از آن در بخش شرب و صنعت مصرف می شود و متاسفانه از این مقدار حدود ۶۰ درصد هدر رفت آب وجود دارد که بهترین کار و اولین کار صرفه جویی در مصرف آب و روش های نوین آبیاری جایگزین روش غرقابی و اصلاح روش سیستم آبیاری است و باید این موضوع در فرهنگ جامعه ایجاد شود و این کار جز همت و تلاش شما کشاورزان میسر نمی شود .

در این جلسه از تعدادی مالکان چاه تلبمه های کشاورزی که در سال گذشته به جهت همکاری و هماهنگی در خاموشی چاه تلمبه ها همکاری کرده بودند ، تقدیر شد .

در پایان پس از بحث و تبادل نظر مقرر شد از اول آذر ماه به مدت یک ماه کلیه چاه تلمبه های کشاورزی سطح شهرستان خاموش شوند .

آخرین بروز رسانی در یکشنبه, ۲۴ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۷
مطالب مرتبط

دیدگاه شما